Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. Am o nelamurire in privinta uscatoriei din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. Am o nelamurire in privinta uscatoriei din bloc. ...

Buna seara. Am o nelamurire in privinta uscatoriei din bloc. Eu locuiesc la etajul 1, iar la parter am o vecina care vrea sa vina la etajul 1 sa isi usuce rufele. Iar daca nu ii dam cheia, ameninta ca sparge lacatul si pune ea altul ca sa aiba doar ea cheie. Precizez ca la fiecare etaj este cate o uscatorie. In acest caz, are dreptul sa vina sa isi puna hainele la etajul 1 sau la oricare alt etaj sau nu? Multumesc!
si ea are voie sa puna rufele la et 1 si ceilati au voie sa puna rufele la parter
Uscatoria e proprietate comuna, adica a tuturor, indiferent la ce nivel locuieste. Prin urmare nu aveti nici un drept in plus, fata de vecina dvs. Daca ea doreste sa-si usuce rufele la etajul 1, nu aveti nici un drept sa-i interziceti sau conditionati asa ceva.
Conform disp L nr 196/2018 uscatoria face parte din partea comuna de condominiu,accesibila tuturor proprietarilor
Utilizarea exclusiva a partii comune din condominiu,de catre un proprietar ,se poate face numai cu acordul vecinilor si al adunarii generale,prin incheierea de contract de locatiune sau de folosinta