avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscatorie bloc! Bună seara! As vrea sa stiu daca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscatorie bloc! Bună seara! As vrea sa stiu daca uscatoriile blocului care se ...

Bună seara! As vrea sa stiu daca uscatoriile blocului care se află la parter sunt bun comun sau se pot folosi doar anumite persoane de acestea. În prezent, o uscatorie este folosita de 2 persoane de la parter iar cealaltă de o persoana care a fost administrator în urma cu mulți ani și își depozitează tot ce ar trebui sa ducă la boxa ( are si boxa la subsol)
Eu locuiesc la parter, dar nu am acces la aceste uscatorii ( care sunt folosite pe post de boxe)
Ce as putea sa fac? Multumesc?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:50, 1 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
uscatoriile sunt spatii comune....doar daca nu exista alte intelegeri
cerere catre presedintele asociatiei pentru aducerea spatiilor la starea si folosinta intiala
Multumesc! O sa propun asta în adunarea generala. Sper sa se rezolve fără scandal. Domnul sta la etajul 6 și are lacat pe usa de la uscatorie. Eu care stau la parter, nu ma pot folosi de acel spatiu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Adresați-vă, în scris, cu număr de înregistrare, președintelui asociației de proprietari.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legiuitorul,in cuprinsul disp L nr 196/2018 a prevzut concret din ce este alcatuita partea comuna d econdominiu care este administrata de catre persoana juridica asociatia d eproprietari
Uscatoriile reprezinta parte comuna care poate fi utilizata de catre toti proprietarii
Utilizarea partii comune de condominiu in mod exclusiv de catre un proprietar se poate realiza numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea unui contract de folosinta sau de locatiune
Legal,asociatia de proprietari are obligatia in regulamentul de ordine interioara sa prevada dispozitii generale referitor la utilizarea partii comune de condominiu
Conform disp in vigoare nu este permis depozitarea de bunuri cu risc in partea comuna de condominiu
Initial ,contactati presedintele de asociatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Utilizare boxa la bloc CORNELIA.G CORNELIA.G Doresc sa stiu daca boxa de la parterul blocului, care are perete comun cu apartamentul meu, poate fi folosita ca spatiu de depozitare doar de apartamentele de ... (vezi toată discuția)
Buna seara. am o nelamurire in privinta uscatoriei din bloc. ... Laurici95 Laurici95 Buna seara. Am o nelamurire in privinta uscatoriei din bloc. Eu locuiesc la etajul 1, iar la parter am o vecina care vrea sa vina la etajul 1 sa isi usuce ... (vezi toată discuția)
Utilizarea uscatoriei aurenne aurenne Buna seara, Poate cineva sa ma lamureasca in privirea utilizarii localului \"uscator\" de la parterul unui bloc de locuinte. Vecina de la parter a incuiat ... (vezi toată discuția)