Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscatorie bloc! Bună seara! As vrea sa stiu daca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscatorie bloc! Bună seara! As vrea sa stiu daca uscatoriile blocului care se ...

Bună seara! As vrea sa stiu daca uscatoriile blocului care se află la parter sunt bun comun sau se pot folosi doar anumite persoane de acestea. În prezent, o uscatorie este folosita de 2 persoane de la parter iar cealaltă de o persoana care a fost administrator în urma cu mulți ani și își depozitează tot ce ar trebui sa ducă la boxa ( are si boxa la subsol)
Eu locuiesc la parter, dar nu am acces la aceste uscatorii ( care sunt folosite pe post de boxe)
Ce as putea sa fac? Multumesc?
uscatoriile sunt spatii comune....doar daca nu exista alte intelegeri
cerere catre presedintele asociatiei pentru aducerea spatiilor la starea si folosinta intiala
Multumesc! O sa propun asta în adunarea generala. Sper sa se rezolve fără scandal. Domnul sta la etajul 6 și are lacat pe usa de la uscatorie. Eu care stau la parter, nu ma pot folosi de acel spatiu
Adresați-vă, în scris, cu număr de înregistrare, președintelui asociației de proprietari.
Legiuitorul,in cuprinsul disp L nr 196/2018 a prevzut concret din ce este alcatuita partea comuna d econdominiu care este administrata de catre persoana juridica asociatia d eproprietari
Uscatoriile reprezinta parte comuna care poate fi utilizata de catre toti proprietarii
Utilizarea partii comune de condominiu in mod exclusiv de catre un proprietar se poate realiza numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea unui contract de folosinta sau de locatiune
Legal,asociatia de proprietari are obligatia in regulamentul de ordine interioara sa prevada dispozitii generale referitor la utilizarea partii comune de condominiu
Conform disp in vigoare nu este permis depozitarea de bunuri cu risc in partea comuna de condominiu
Initial ,contactati presedintele de asociatie