avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul pensia anticipata cu alte venituri
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul pensia anticipata cu alte venituri

Buna ziua,

In ce conditii se poate cumula pensia anticipata cu alte venituri?

multumesc,
Cristina
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:38, 20 August 2021
1. În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

2. Pensia anticipata nu se poate cumula cu veniturile din salarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. se poate cumula acum, venitul salarial cu pensia, ... marcel.damaschin marcel.damaschin Buna ziua. Se poate cumula acum, venitul salarial cu pensia, fie din sistemul public, (263/2010), fie din cele \"speciale\"? Dar, pentru pensie ... (vezi toată discuția)
Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am ... Constantinjulieta Constantinjulieta Pensionara anticipata cu penalizare.mai pot munci la particular?am vreo varianta? (vezi toată discuția)
Ce fel de venituri poate avea o persoana iesita la pensie anticipata? ... ddd40 ddd40 Ce fel de venituri poate avea o persoana iesita la pensie anticipata? La Casa Judeteana de Pensii mi s-a raspuns ca nu poate realiza venituri salariale atat ... (vezi toată discuția)