Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cumul pensia anticipata cu alte venituri
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cumul pensia anticipata cu alte venituri

Buna ziua,

In ce conditii se poate cumula pensia anticipata cu alte venituri?

multumesc,
Cristina
1. În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități independente și din drepturi de proprietate intelectuală, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora.

2. Pensia anticipata nu se poate cumula cu veniturile din salarii.