Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partial As vrea sa ma lamuriti in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partial As vrea sa ma lamuriti in legatura cu ...

Pensieanticipata partial
As vrea sa ma lamuriti in legatura cu urmatoarele:
1. Am o vechime de 40 ani. Cum se calculeaza pensia: punctajul total acumulat se imparte la stagiul de cotizare din anexa 5, adica la 35 ani sau la 40 ani cat este contributia mea?
2. daca realizez venituri exclusiv din CIMuri cu timp partial ,pe proiecte din fonduri structurale si din fonduri nationale ale programelor de cercetare, daca imi depun dosarul de PAP, mai pot lucra pe aceste proiecte, sau tb sa se incheie aceste CIMuri dupa obtinerea deciziei de PAP?
La comunicarea deciziei de pensionare anticipata partiala , c.i.m. va inceta de drept.