Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM la pensie de invaliditate grad 3
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM la pensie de invaliditate grad 3

Se da urmatoarea situatie:
- concediu medical pana in 31.08.2021
- Decizie medicala pentru incapacitate de munca gradul 3 primita in data de 23.08.2021, drept de munca 4h/zi; revizuire in August 2024
- depus dosarul la CJP in data de 24.08.2021 de unde am primit urmatorul feedback:
1. dosarul va intra pe rol (la analiza / prelucrare) in data de 25.09.2021
2. pana in data de 24.09.2021 trebuie sa depun la CJP dovada incheierii CIM deoarece pensia va intra in vigoare incepand cu 1.09.2021
- cei de la firma, mi-au comunicat ca incetarea CIM se face in momentul comunicarii Deciziei de pensionare si nu in baza Deciziei medicale

Intrebarile sunt:
- cand inceteaza CIM?
- mai trebuie sa merg la serviciu incepand cu 1.09.2021 si pana l a primirea Deciziei de pensionare (probabil undeva in Octombrie 2021)
- daca merg la serviciu, pot beneficia de zilele de Concediu de odihna disponibile
- dupa CO, pot beneficia de Concediu medical, in conditiile in care pana la 31.08.2021 am avut 110 zile de CM? Cate zile de CM mai pot lua? Cine poate prescrie CM?
silviu1975, utilizator
@Cornel Vasile,

da. am depus dosarul la CJP dar mi-au cerut or incetare CIM or CIM modificat la 4h ca sa puna dosarul in lucru.
In opinia mea, ar trebui modificat c.i.m. la 4 ore/zi..... intrucat vorbim despre gradul III de invaliditate.