avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM la pensie de invaliditate grad 3
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM la pensie de invaliditate grad 3

Se da urmatoarea situatie:
- concediu medical pana in 31.08.2021
- Decizie medicala pentru incapacitate de munca gradul 3 primita in data de 23.08.2021, drept de munca 4h/zi; revizuire in August 2024
- depus dosarul la CJP in data de 24.08.2021 de unde am primit urmatorul feedback:
1. dosarul va intra pe rol (la analiza / prelucrare) in data de 25.09.2021
2. pana in data de 24.09.2021 trebuie sa depun la CJP dovada incheierii CIM deoarece pensia va intra in vigoare incepand cu 1.09.2021
- cei de la firma, mi-au comunicat ca incetarea CIM se face in momentul comunicarii Deciziei de pensionare si nu in baza Deciziei medicale

Intrebarile sunt:
- cand inceteaza CIM?
- mai trebuie sa merg la serviciu incepand cu 1.09.2021 si pana l a primirea Deciziei de pensionare (probabil undeva in Octombrie 2021)
- daca merg la serviciu, pot beneficia de zilele de Concediu de odihna disponibile
- dupa CO, pot beneficia de Concediu medical, in conditiile in care pana la 31.08.2021 am avut 110 zile de CM? Cate zile de CM mai pot lua? Cine poate prescrie CM?
Ultima modificare: Marți, 24 August 2021
silviu1975, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:05, 28 August 2021
@Cornel Vasile,

da. am depus dosarul la CJP dar mi-au cerut or incetare CIM or CIM modificat la 4h ca sa puna dosarul in lucru.
In opinia mea, ar trebui modificat c.i.m. la 4 ore/zi..... intrucat vorbim despre gradul III de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. avem un salariat care este in concediu medical de ... cristina_huszarr cristina_huszarr buna ziua. avem un salariat care este in concediu medical de 18 luni (pt.neoplazie) pana la data de 31.08.2022 cand are ultima zi de cm. a primit deja decizia ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate gradul iii 51971 51971 Buna seara.Astazi am fost la comisia de sector si am inaintat dosarul pentru pensie de invaliditate gradul III. Daca dosarul va fi aprobat care sunt primii ... (vezi toată discuția)
Decizie interna incetare cim pentru pensionare de boala gr 3 nick_nr79 nick_nr79 Buna ziua , avem un angajat care are 120 zile de cm , azi e ultima zi (12.06.2013), iar cu data 11.06.2013 i s-a intocmit decizia cu gradul 3 , cu ce articol ... (vezi toată discuția)