Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am mostenit un apartamen si as vrea sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am mostenit un apartamen si as vrea sa inscriu in ...

Buna ziua!
Am mostenit un apartamen si as vrea sa inscriu in CF dreptul meu de proprietate, stiti cum se procedeaza?Multumesc!
Buna ziua,
In situaţia dumneavoastră trebuie să vă prezentaţi la notar pentru a primi un certificat de moştenitor şi în baza acestuia se poate face înscrierea în Cartea funciară a bunului imobil.
Dezbateti succesiunea si obțineți certificatul de moștenitor
Inregistrati-va proprietatea la Primarie și solicitati un certificat de atestare fiscala pe numele dvs
Contactați un cadastrist pentru întocmirea documentației cadastrale
Intabulati imobilul la Biroul de Carte Funciara