avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am mostenit un apartamen si as vrea sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am mostenit un apartamen si as vrea sa inscriu in ...

Buna ziua!
Am mostenit un apartamen si as vrea sa inscriu in CF dreptul meu de proprietate, stiti cum se procedeaza?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:21, 24 August 2021
Buna ziua,
In situaţia dumneavoastră trebuie să vă prezentaţi la notar pentru a primi un certificat de moştenitor şi în baza acestuia se poate face înscrierea în Cartea funciară a bunului imobil.
Dezbateti succesiunea si obțineți certificatul de moștenitor
Inregistrati-va proprietatea la Primarie și solicitati un certificat de atestare fiscala pe numele dvs
Contactați un cadastrist pentru întocmirea documentației cadastrale
Intabulati imobilul la Biroul de Carte Funciara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate face intabulare, doar cu titlu de proprietate? Marica_sz Marica_sz Buna ziua, Sunt mostenitorul unei case si teren intr-un sat din Salaj. Strabunicii mei au act de donatie din 1942, conform caruia au dobandit ... (vezi toată discuția)
Intabulare flaviatoma flaviatoma Este adevarat ca pentru succesiune nu este neaparat ca apartamentul sa fie intabulat? Tatal meu a decedat si apartamentul nu este intabulat. Cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Intabulare b.stefan78 b.stefan78 Am facut la notar succesiunea pentru un teren,am primit de la el si actele. Intrebarea mea ar fi :ce urmeaza dupa aceea? cum e cu intabularea? cine o face? ... (vezi toată discuția)