avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pot presta servicii de tip uber/bolt?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pot presta servicii de tip uber/bolt?

Buna ziua,

Sunt funcționar public in cadrul Anaf, inspector superior, lucrez in cadrul serviciul de restituire TVA Nerezidenti.
Pot presta servicii de tip uber/bolt?
Mentionez ca ar fi cu contract de comodat la un srl care nu imi apartine.
Am citit acest paragraf:
In sectorul privat, functionarii publici pot avea c.i.m. in alte domenii de activitate care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fişei postului.,
Însă, tot nu înțeleg dacă totuși am voie sau nu?
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 26 August 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: DobreValentina , utilizator 08:28, 26 August 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prestarea de servicii uber/bolt este posibila in cazul dvs .

In sectorul privat, functionarii publici pot avea c.i.m. in alte domenii de activitate care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, potrivit fişei postului.

Sunt doua variante:
- daca serviciul prestat (uber/bolt) are legatura directa/indirecta cu atributiile dvs de functionar public, atunci nu se poate desfasura acea activitate;

- daca serviciul prestat (uber/bolt) nu are legatura directa/indirecta cu atributiile dvs de functionar public, atunci se poate desfasura acea activitate;
Mulțumesc frumos pt raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Functionar public leo92 leo92 Un functionar public, la primarie, poate conduce contabilitatea la un SRL? (vezi toată discuția)
Situatie de incompatibilitate ? normator normator REVIN CU rugamintea pentru SUBIECTUL neelucidat ,,Daca un functionar public (inspector debutat), functie de executie, poate desfasura si activitatea de expert ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Mapsys Mapsys Am o nelamurire, un functionar public simplu asistent dintr-o Primarie, poate sa fie mebru composesor sau chiar membru in cosiliu de administratie al unui ... (vezi toată discuția)