Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna ziua, Am lucrat in uk cu contract cu 0 ore, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna ziua, Am lucrat in uk cu contract cu 0 ore, potrivit legistatiei ...

buna ziua,
Am lucrat in uk cu contract cu 0 ore, potrivit legistatiei din uk acest contract se supune legislatiei aplicabile pentru contractul part time. Acum sunt angajata in Romania, iar cel de la resurse umane imi calculeaza nr de zile la 8 ore pe zi, este normal?
Pentru contractul part time cum se calculeaza vechimea in munca? daca ai 1 an lucrat la part time, se pune ca si vechime doar 6 luni? ms
Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
va multumesc

domnul de la resurse umane zice ca nu e asa cum ziceti dumneavoastra : 1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.
Ce baza legala am eu pentru ai demonstra dansului ca este asa cum ziceti dumneavoastra? dansul zice ca daca ai 1 an lucrat part time, nu ai 1 an vechimne in munca.