Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carui articol din Codul Muncii corespund ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carui articol din Codul Muncii corespund interpretarile?

Buna seara.
Carui articol din Codul Muncii corespund interpretarile privind:

1.Anulare C.I.M.
"Nulitatea presupune existenta unor cauze de nulitate la data semnarii contractului."

2.Domeniul de activitate
"Desfasurarea unei activitati fata de cea prevazuta in Actul Constitutiv al S.C. nu constituie motiv de anulare a unui C.I.M."

3.Pasii ce trebuiesc urmati pentru a inceta C.I.M. a unui angajat
Pentru demisie sau acordul partilor va trebui mai intai solicitarea din partea angajatului si apoi se va emite decizia de incetare.
a. Cerere din partea angajatului
b.Decizia de incetare
Decizia de incetare a raporturilor de munca se va depune la ITM in termen de 5 zile de la data perfectarii acesteia.
Decizia de incetare este vizata de ITM, se inmaneaza un exemplar salariatului apoi urmeaza nota de lichidare, achitare drepturi salariale, restituire carnet de munca (cu inscrisurile la zi si vizat de ITM)."

4.Decizia de incetare- comunicare salariatului
Decizia de incetare a C.I.M. produce efecte de la data comunicarii ei salariatului.Unul dintre aceste efecte este chiar posibilitatea salariatului de a o contesta.
Nerespectarea procedurii prevazuta de lege este tot atat de grava ca si nerespectarea conditiilor de fond."
Va multumesc.
1. se refera la art . 57(6,7) codul muncii
2. se refera l;a legea 31/90
3. se refera in parte la art. 55cod muncii
4. se refera art 75 cod muncii
ctynn, utilizator
ctynn a scris:

1. se refera la art . 57(6,7) codul muncii
2. se refera l;a legea 130/91!?
3. se refera in parte la art. 55cod muncii
4. se refera art 75 cod muncii

1- 57(6): Constatarea nulitatii si stabilirea, potrivit legii, a efectelor acesteia se pot face prin acordul partilor.
57()7):Daca partile nu se inteleg, nulitatea se pronunta de catre instanta de judecata.
3.-55(b)CIM poate inceta astfel: ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea
4- 75: Decizia de concediere produce efecte de la data comunicarii ei salariatului.

Pentru pct. 2- 130/91 aveti o denumire a legii?
Va multumesc
legea societatilor comerciale 31/90 a soc. comerciale
Va multumesc dl. "ctynn" .
Totusi la punctul 3 nu imi este atat de clar.Cred ca exista un articol mai elaborat in Codul Muncii in care sa fie precizati si pasii ce trebuiesc urmati si nu il gasesc. 55 nu include decat ceea ce am scris referitor la 55(b)
Cu stima
55(c) se refera la orice alta decizie unilaterala pentru care exista o intreaga procedura de respectat daca e vorba de angajator