avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Optiune pentru pensie - Buna seara, In caz de deces al ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Optiune pentru pensie - Buna seara, In caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor ...

Buna seara,
In caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor poate opta pentru pensia celuilalt, daca este mai mare?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:36, 27 August 2021
Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineste condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după susţinătorul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii de acordare a pensiei de urmas pentru sotul supravietuitor ciprian02 ciprian02 Buna seara Care sunt conditiile de acordare a pensiei de urmas pentru sotul supravietuitor in cazul in care la data decesului sotul era pensionar si sotia cu ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas luiza44 luiza44 SOTUL A DECEDAT IN URMA UNEI BOLI ACUM 5 ANI, AM FOST CASATORITI TIMP DE 25 ANI ,EU LUCRAM ATUNCI SI AM PRIMIT PENSIE DE URMAS DOAR 6 LUNI DE CE? ASA E LEGEA ... (vezi toată discuția)
Pensie sot supravietuitor carastefan carastefan Doi soti, unul pensionar celalalt inca activ in concediu medical dar cu perspective de a obtine o pensie mai mare, deasemenea cu perspectiva (medicala) de-a ... (vezi toată discuția)