Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Optiune pentru pensie - Buna seara, In caz de deces al ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Optiune pentru pensie - Buna seara, In caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor ...

Buna seara,
In caz de deces al unuia dintre soti, sotul supravietuitor poate opta pentru pensia celuilalt, daca este mai mare?
Va multumesc!
Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineste condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după susţinătorul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.