Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical weekend

Buna ziua,

Eu in program pentru saptamana asta am luni,joi,vineri,sambata si duminica ca si zile pe care trebuie sa le muncesc si marti si miercuri am avut zilele libere.Eu am intrat in concediu medical de Joi pana Duminica.Cum sunt platite aceste zile?Si daca weekendul nu e platit(chiar daca in program munceam) se pune ca absenta?Trebuie recuperat acest weekend?
Zilele de concediu medical se calculeaza de Luni pana Duminica, nu poti sa fi bolnav de Luni pana Vineri si in weekend te insanatosesti...
Se vor plati conform procentului ce se aplica acelui concediu medical ( 85%, 100%...).
Și zilele de concediu medical nu trebuie recuperate.
Se platesc numai zilele lucratoare în cazul unui medical.
Deci chiar daca eu in program trebuia sa muncesc sambata si duminica, eu nu o sa fiu platit pentru aceste 2 zile?

Cornel Vasile a scris:

Se platesc numai zilele lucratoare în cazul unui medical.

Legea este clara se platesc zilele de luni-vineri ,zile lucratoare potrivit Codului Muncii.
Buna ziua sunt in concediu medical cod diagnostic 14 de anul trecut din 14 noiembrie și aș dori să știu dacă zilele de weekend se socotește la plata concediului medical sau doar zilele de luni pina vineri