Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident cu vatamare corporala - pași de parcurs..
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident cu vatamare corporala - pași de parcurs..

Buna ziua,
As dori sa va adresez cateva intrebari daca ma puteti ajuta cu privire la un accident rutier.
La sfarsitul anului 2020 tatal meu a fost accidentat de catre o masina. Pe trecerea de pietoni, semnalizata corespunzător. Acesta a stat in spital aprox 30 zile, iar ulterior a fost imobilizat la pat inca 60.
Am facut plângere la politie in acea vreme, iar in prima expertiza IML s-a hotarat acordarea a 100zile de ingrijiri.
Dupa cateva luni tatal meu a suferit inca 2 operatii, totalizand încă 15 zile de internare.
Intre timp am solicitat o noua expertiza ML, o completare care inca nu s-a finalizat, momentan.
Initial am angajat un avocat, care nu ne-a oferit nici o informatie din dosar, despre cum s-a petrecut accidentul, despre drumul pe care ar trebui sa il parcurgem im aceasta situație. Fiind o recomandare a unor cunoștințe. Astfel am decis colaborarea cu un alt avocat care ne-a oferit detalii din dosar.
Intre timp , vinovatul a incercat sa vorbeasca cu victima, dar am dorit sa fim retinuti, fiindca s-ar putea interpreta acest lucru impotriva noastra. Insa mereu am tinut legatura telefonic sau scris, dar membru familie - vinovat.
Intr-un final am acceptat o intrevedere, din care am aflat ca soferul si-a primit permisul inapoi dupa 30 zile, dand examen pt reducerea celor 90zile.
Totodata, am refuzat ajutor din partea vinovatului, de orice forma, tocmai din acest motiv am mentinut o oarecare distanță.
Întrebările mele ar fi:
- Daca am rupt colaborarea cu primul avocat, caruia i-am platit un onorariu initial, si nu era specificat si un procent din castig, am putea fi afectati de întreruperea colaborării?
- Este normal ca soferul vinovat, care a recunoscut fapta, sa isi primeasca permisul inapoi, si nu prelungirea unei eventuale dovade de circulatie?
- Deconturile de cheltuieli privind spitalizarea au fost suportate de CAS, din contribuția victimei. Se pot solicita aceste sume in instanta pentru recuperarea cheltuielilor suportate de catre contribuția victimei la sistemul de sanatate?
- Dupa ultima expertiza medico-legală care ar fi perioada până dosarul ajunge in instanta? Momentan dosarul este tot la politie, asteptand ultima expertiza ML.
- Care ar fi daunele care ar putea fi solicitate vinovatului, cele materiale? sau toate daunele vor putea fi suportate de RCA-ul vinocatului? morale, materiale.
- Care ar fi durata unui asemenea proces dupa ce va intra în instanță?
- Ar fi o problema faptul ca asigurarea este la City Insurance, care momentan are probleme?

Sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele si imi cer scuze pentru mesajul mai lung, insa as dori sa primesc inca cateva opinii privind situatia noastra.
Unir, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Asa ne-a spus soferul, ca a primit permisul după o lună, fiindcă a susținut examen... De asta și nouă nu s-a părut suspect.
Noi am facut prima expertiza IML dupa ...60 zile intradevar, fiindca nu am avut cum inainte, fiind nedeplasabil, ulterior am facut prima exprtiza IML unde a reiesit 100 zile de ingrijiri.
In vara aceasta, prin avocat s-a solicitat o noua expertiza, o completare a celei initiale, fiindca intre timp au mai avut loc 2 internari, plus alte documentele adunate.
Cei de la IML ne-au dat 4 adrese catre diferite specialitati, ortopedie, neurochirurgie, fizioterapie, in care medicii respectivi sa completeze, adica sa confirme actele. Le-am dus si acelea, iar acum asteptam sa vedem cand vor trimite cei de la IML la politie raportul, iar ulterior banuiesc va va ajunge la parchet nu? si apoi in instanta.
Noi am achitat atat proma expertiza, cat si ultima, plus consultatiile la medicii din policlinica orasului.

PAUL777 a scris:

Bună seara,
Cum a primit permisul?Nu este un dosar penal.La 100 zile îngrijiri medicale se încadrează la vătămare corporala gravă. Trebuia să circule cu dovada prelungita de la parchet( numai dacă este aprobată de procurorul de caz).
Pentru a grăbi ajungerea în instanță, plătiți dumnv expertiza la iml.Politia trimite dosarul la parchet (o sa fiți chemata pentru declarații la parchet.Va recomand sa mergeți cu un avocat..În maxim 1 luna juma dosarul ajunge în instanță. În privința duratei procesului este foarte greu de precizat.In privinta daunelor materiale și morale ,puteți cere în baza RCA vinovat.

Astăzi am descoperit după seria de șasiu a mașinii vinovatului că în momentul producerii accidentului nu avea ITP valabil. Acest lucru poate avea consecinte asupra noastră?

Unir a scris:

Asa ne-a spus soferul, ca a primit permisul după o lună, fiindcă a susținut examen... De asta și nouă nu s-a părut suspect.
Noi am facut prima expertiza IML dupa ...60 zile intradevar, fiindca nu am avut cum inainte, fiind nedeplasabil, ulterior am facut prima exprtiza IML unde a reiesit 100 zile de ingrijiri.
In vara aceasta, prin avocat s-a solicitat o noua expertiza, o completare a celei initiale, fiindca intre timp au mai avut loc 2 internari, plus alte documentele adunate.
Cei de la IML ne-au dat 4 adrese catre diferite specialitati, ortopedie, neurochirurgie, fizioterapie, in care medicii respectivi sa completeze, adica sa confirme actele. Le-am dus si acelea, iar acum asteptam sa vedem cand vor trimite cei de la IML la politie raportul, iar ulterior banuiesc va va ajunge la parchet nu? si apoi in instanta.
Noi am achitat atat proma expertiza, cat si ultima, plus consultatiile la medicii din policlinica orasului.

PAUL777 a scris:

Bună seara,
Cum a primit permisul?Nu este un dosar penal.La 100 zile îngrijiri medicale se încadrează la vătămare corporala gravă. Trebuia să circule cu dovada prelungita de la parchet( numai dacă este aprobată de procurorul de caz).
Pentru a grăbi ajungerea în instanță, plătiți dumnv expertiza la iml.Politia trimite dosarul la parchet (o sa fiți chemata pentru declarații la parchet.Va recomand sa mergeți cu un avocat..În maxim 1 luna juma dosarul ajunge în instanță. În privința duratei procesului este foarte greu de precizat.In privinta daunelor materiale și morale ,puteți cere în baza RCA vinovat.

~ Conținut șters la cerere ~