Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un locatar de bloc , deține în proprietate și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un locatar de bloc , deține în proprietate și peretele exterior ...

Un locatar de bloc , deține în proprietate și peretele exterior al apartamentului care îl deține?
Nu, aia e fațada, proprietate comună.

Nicuta Ion a scris:

Un locatar de bloc , deține în proprietate și peretele exterior al apartamentului care îl deține?

Conform disp L nr 196/2018 peretele exterior al imoilului de locuit in comun reprezinta parte comuna care intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari pentru administrare si asigurare stare tehnica