Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daune morale din culpa angajatorului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daune morale din culpa angajatorului

Va rog ajutati-ma cu o formulare pentru solicitare daune morale din vina angajatorului in ceea ce priveste modificarea salariului si programului de lucru si incetarea c.im. in mod ilegal din care sa se dovedeasca elementele raspunderii civile, respectiv fapta ilicita a angajatorului si legatura de cauzalitate.
Multumesc
Trebuie o simpla cerere din care sa rezulte ca modificarea salariului a programului de lucru sau incetarea contractului de munca facute in mod ilegal v-au produs si prejudicii morale, la repararea carora angajatorul poate fi obligat in baza art. 269 din codul muncii
Cererea simpla...probarea e grea:D...instantele sunt foarte reticente la acordarea de daune morale.
av.antoanelageaman a scris:

Cererea simpla...probarea e grea:D...instantele sunt foarte reticente la acordarea de daune morale.

la fel a fost si ICCJ in 2007 , nu :D
In instanta ar fi de preferat sa fiti reprezentat de un avocat si acesta va trebui sa faca aceste documente in numele dvs.
Nina1 a scris:

Va rog ajutati-ma cu o formulare pentru solicitare daune morale din vina angajatorului in ceea ce priveste modificarea salariului si programului de lucru si incetarea c.im. in mod ilegal din care sa se dovedeasca elementele raspunderii civile, respectiv fapta ilicita a angajatorului si legatura de cauzalitate.
Multumesc

Domnule Presedinte,

Subsemnatul ___________________, domiciliat in _____________, in calitate de reclamant, chem in judecata pe _________________ domiciliat in __________ , in calitate de parat,pentru ca prin hotararea ce o veti pronunta sa dispuneti obligarea paratului la

Plata de daune-interese moratorii (despagubiri) in valoare de ________ lei, reprezentand echivalentul prejudiciului pe care mi l-a cauzat prin executarea cu intarziere a obligatiei contractuale asumate de acesta.

De asemenea solicit obligarea paratului la plata cheltuielilor de judecata.

Motivele actiunii sunt urmatoarele:

Motive de fapt ____________

Temeiul de drept:
Imi intemeiez actiunea pe dispozitiile art.269 C.mun. coroborat cu art.998 si art.999 C. civ

Probe: In dovedirea pretentiilor, solicit incuviintarea probelor cu ___________, pe aspectul _______

Anexez, in copie certificata, urmatoarele inscrisuri ___________________, precum si chitanta de plata a taxei judiciare de timbru ____________ si timbrul judiciar de ___________________lei

Semnatura ________________________

Domnului Presedinte al Judecatoriei / Tribunalului_________________________