Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Părinții dețin un teren de peste 20 ani cu titlu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Părinții dețin un teren de peste 20 ani cu titlu de proprietate ...

Părinții dețin un teren de peste 20 ani cu titlu de proprietate care nu e pe numele lor. Moștenit de la bunici. Niciunul dintre moștenitorii știuți nu au pretenții. Evident, multe dintre rude nici nu mai știm pe unde sunt, fapt pt care nu putem face succesiune la notar.
In acest caz ce fel de acțiune poate fi depusă în instanță.
Mulțumesc!
Buna ziua, puteti incerca o actiune in uzucapiune dar pentru aceasta trebuie sa aveti datele fostilor proprietari pentru ca vor fi citati la proces.
Bună ziua,
Mulțumesc pentru răspuns. Situația este că terenul unul dintre părinți are de la bunic. Bunicul a decedat acum peste 30 ani când a dat unuia din părinți titlul de proprietate(bunica părinților era deja dusă), moment din care-l deține. Acum fata de cine trebuie sa fac acțiunea în instanță, fata de rudele celelalte? Oricum nu știu pe unde sunt, fiind împrăștiate în toată țara.
Cum ar fi cel mai util de procedat.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, puteti incerca o actiune in uzucapiune dar pentru aceasta trebuie sa aveti datele fostilor proprietari pentru ca vor fi citati la proces.

Daca titlul de proprietate apartine bunicului, atunci fiul acestuia ar putea incerca o dezbatere a succesiunii in instanta aratand ca a facut acte de acceptare tacita a mostenirii si ar putea dobandi imobilul prim succesiune. Ar fi util sa intrebati si la notariat daca nu se poate realiza succesiunea pe cale notariala in situatia in care nu mai sunt alti mostenitori care sa se opuna.
Mulțumesc frumos încă odată. La notar a zis că nu se poate. Practic mama deține de la bunic titlu. Așadar ceilalți fii ai bunicului mamei respectiv nepoții sunt împrăștiați prin tara nimeni n a avut vreo pretenție zeci de ani. In cazul uzucapiunii cum ii citează mama dacă nu le știe date contact sau Cati mai trăiesc?

Madalina Pascu a scris:

Daca titlul de proprietate apartine bunicului, atunci fiul acestuia ar putea incerca o dezbatere a succesiunii in instanta aratand ca a facut acte de acceptare tacita a mostenirii si ar putea dobandi imobilul prim succesiune. Ar fi util sa intrebati si la notariat daca nu se poate realiza succesiunea pe cale notariala in situatia in care nu mai sunt alti mostenitori care sa se opuna.

In cazul unui proces, fie de succesiune si partaj fie de uzucapiune, in functie de situatia concreta, dvs. trebuie sa faceti demersuri inainte de a depune actiunea la instanta, cu privire la datele de identificare ale partilor pe care le chemati in judecata, daca nu le cunoasteti, nu va puteti judeca.