avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! In timpul satisfacerii stadiului militar am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! In timpul satisfacerii stadiului militar am lucrat ...

Buna ziua! In timpul satisfacerii stadiului militar am lucrat pe mai multe șantiere și în agricultura. Perioada aceasta este considerata că vechime in munca? Se încadrează în vreo grupa? Menționez că nu am lucrat înainte. mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:08, 31 August 2021
In ce perioada ati satisfacut stagiul militar?
1983-1985
Legea 3/1977
art.20
...
(2) Constituie vechime în munca şi timpul în care o persoană încadrată în munca şi-a întrerupt activitatea deoarece:
a) a îndeplinit serviciul militar în termen, a fost concentrata, mobilizata sau în prizonierat;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Armata ca vechime în munca Ignat Dan Ignat Dan Am făcut armata intre 1983 - 1985 .... un an jumătate. .. la mina ... Apoi am 16 ani de grupa I. Se trece armata ca vechime ? (vezi toată discuția)
Stagiu militar Danbig Danbig Am satisfăcut stagiul militar în 1983-1985, mai exact 19 luni si 21 de zile. Se consideră vechime in munca ? Și dacă da, se ia în considerare și la ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am fost incorporat în armată în martie 1984 și ... meirrobert meirrobert Bună ziua, am fost incorporat în armată în martie 1984 și am fost lăsat la vatră în iulie 1985. Precizez faptul că nu am fost încadrat în muncă ... (vezi toată discuția)