Forum Discuţii juridice Executare silită va rog sa-mi raspundeti
Discuție deschisă în Executare silită

va rog sa-mi raspundeti

am o factura neachitata la orange din 2002 drept urmare mi sa inchis abonamentul. am fost preluat de catre firma de recuperare EOS KSi...si am primit o notificare in care scrie ca rebuie sa platesc suma de 585 RON in niste conturi date de ei ...daca nu se trece la inaintarea in justitie si apoi la executare silita...intrebarea mea este...se mai poate face ceva dupa atata timp?....stiam ca sumele datorate se prescriu dupa 3 ani. astept un raspuns... Va multumesc !
Buna ziua !
Prescriptia dreptului de a cere executarea silita , conform art. 405, al. (1) este de trei ani , iar conform aceluiasi art. al.(2), termenul curge de la data cand se naste acest drept.
Parerea mea este ca acest drept s- a prescris, iar dumneavoastra trebuie sa nu dati curs nici unei incercari de a fi contactat de acestia .
Cu stima !
este posibil ca cei de la EOS sa incerce intimidarea sa spunem, adica daca platiti bine daca nu vor renunta la un moment dat.