Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Buna ziua, Exista vreo lege care ma obliga sa inscriu ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Buna ziua, Exista vreo lege care ma obliga sa inscriu copilul ...

Buna ziua,
Exista vreo lege care ma obliga sa inscriu copilul in clasa 0 daca a implinit 6 ani inainte de inceperea scolii?
Ma intereseaza daca exista vreo lege pentru ca as vrea sa mai tin copilul inca 1 an acasa si sa il dau la 7 ani la scoala.
Multumesc,
Art.29 din Legea 1/2011 alin 2 În clasa pregătitoare sunt înscriși copiii care au împlinit vârsta de 6 ani până la data începerii anului școlar. La solicitarea scrisă a părinților, a tutorilor sau a susținătorilor legali, pot fi înscriși în clasa pregătitoare și copiii care împlinesc vârsta de 6 ani până la sfârșitul anului calendaristic, dacă dezvoltarea lor psihosomatică este corespunzătoare.
(3) În clasa pregătitoare din învățământul special sunt înscriși copii cu cerințe educaționale speciale, care împlinesc vârsta de 8 ani până la data începerii anului școlar. La solicitarea scrisă a părinților, a tutorilor legali sau a susținătorilor legali, pot fi înscriși în clasa pregătitoare și copii cu cerințe educaționale speciale cu vârste cuprinse între 6 și 8 ani la data începerii anului școlar.