Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contabil ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contabil ONG

Buna ziua,
As dori sa-mi dati cateva sugestii privind lucrurile care trebuie discutate cu persoana care urmeaza sa devina contabilul ong-ului nostru proaspat infiintat.
ex: 1. care ar fi suma potrivita pt a o plati (lunar), avand in vedere ca o perioada mai lunga de timp nu vom avea activitati care sa presupuna rularea unor bani?
2. ce competente trebuie sa aiba un astfel de contabil? (trebuie sa fie expert contabil?)
3. ce responsabilitati revin membrilor fondatori din perspectiva contabilitatii?
Orice alte idei sunt binevenite!

Multumesc anticipat !
adria_bd a scris:

Buna ziua,
As dori sa-mi dati cateva sugestii privind lucrurile care trebuie discutate cu persoana care urmeaza sa devina contabilul ong-ului nostru proaspat infiintat.
[...]
2. ce competente trebuie sa aiba un astfel de contabil? (trebuie sa fie expert contabil?)
[...]

Daca incheiati cu contabilul un contract individual de munca (chiar si cu norma partiala) este suficient ca persoana respectiva sa aiba studii superioare economice, fara a fi expert contabil.