Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Se poate intocmi astazi - 07.09.2021 un act ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Se poate intocmi astazi - 07.09.2021 un act aditional ...

Buna ziua,
Se poate intocmi astazi - 07.09.2021 un act aditional de majorare salariala care sa aiba aplicabilitate incepand cu 01.09.2021?

Multumesc frumos pentru raspuns.
Orice act isi produce efecte dupa semnarea lui. Totusi exista posibilitatea prev de Codul Muncii, cand, in timpul executarii contractului individual de munca se impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
Raspunsul este da. Se poate daca nu este depasit termenul de 20 zile

Din cuprinsul art. 17 alin (5) din Codul Muncii, rezulta ca orice modificare a unuia dintre elementele CIM:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Potrivit legii, nu se poate incheia un astfel de act aditional cu efecte retroactive.

art.17 C.mun.
....
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, anterior producerii modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege sau in contractul colectiv de munca aplicabil.