avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 408 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am construit casa pe linia de hotar. Problema sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am construit casa pe linia de hotar. Problema sau nu?

Buna ziua. Am o problema destul de mare...cred.
In anul 2018 am construit o casa la tara la care din anumite motive (o sa le descriu mai jos) nu am respectat distanta de 60 cm fata de hotar ci este chiar cu cativa cm peste hotar adica in curtea vecina. La fel si un gard despartitor de la coltul casei si pana in strada. Am facut aceasta greseala datorita faptului ca gardul din curtea vecina era unul provizoriu si nu corect amplasat. Acesta era cam cu 60 cm in interiorul curtii vecine datorita unor pomi care au crescut chiar pe linia de hotar. Am inteles ulterior ca vecinul a construit gardul doar provizoriu pentru a se proteja de animale, curtea mea nefiind locuita la vremea aceea. Cand eram inca in faza de construire, prin 2019, vecinul ( care nu a mai fost deloc la locul cu pricina el nelocuind acolo) si-a vandut casa unor persoane care locuiau in strainatate la vremea aceea. Probabil ca nici ei nu si-au dat seama atunci insa de cateva zile, il tot vad pe noul proprietar care intre timp s-a intors in tara, ca tot masoara curtea si cred ca s-a prins care este problema. Pe langa asta mai am si un geam la baie care se deschide construit inspre curtea lui.
Intrebarea este la ce sa ma astept, eu sunt dispus sa ii platesc o suma de bani si sa lasam asa, insa nu stiu daca o sa fie de acord. Daca nu accepta bani poate sa ma oblige la ce e mai rau? Si anume sa daram casa? Chiar nu stiu ce sa fac din cate vad nu este foarte deschis la dialog.
La tara se practica des acest lucru, adica construirea casei vecine pe linia de hotar, in acest caz spatele casei fiind gardul dintre curti. Bineinteles si streasina este tot la el in curte.
Va multumesc si astept raspuns.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Septembrie 2021
adyoffice86, utilizator
Cel mai recent răspuns: adyoffice86 , utilizator 21:56, 9 Septembrie 2021
În certificatul de urbanism se menționează toate aspectele referitoare la condițiile edificării unei construcții inclusiv distanța față de linia de hotar. În trecut știu că se practica construirea pe linia de hotar cu acordul proprietarilor vecini ( declarație notarială) însă din câte am înțeles acest lucru nu mai este posibil. Fereastra de vedere spre fondul vecin trebuie să fie din sticlă mată. Mă suprinde faptul că vi s-a emis autorizație de construcție în condițiile menționate.

osanu.andreea a scris:

În certificatul de urbanism se menționează toate aspectele referitoare la condițiile edificării unei construcții inclusiv distanța față de linia de hotar. În trecut știu că se practica construirea pe linia de hotar cu acordul proprietarilor vecini ( declarație notarială) însă din câte am înțeles acest lucru nu mai este posibil. Fereastra de vedere spre fondul vecin trebuie să fie din sticlă mată. Mă suprinde faptul că vi s-a emis autorizație de construcție în condițiile menționate.


Pai asta este una din probleme si anume ca nu mi s-a emis autorizație de construcție. Doar ca vecinul actual si probabil nici precedentul nu stie/stia acest lucru.
Ce se poate face pentru a intra in legalitate.
Ultima modificare: Joi, 9 Septembrie 2021
adyoffice86, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Streasina in curtea mea just_me_12345 just_me_12345 Buna ziua! Vecinul meu a construit casa pe hotar, cu intreaga streasina (aproape un metru) pe terenul meu, si burlane puse aiurea, care nu isi indeplinesc ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren la doar 60 cm de peretele unei case (peretele respectiv are usa si fereastra), constructie la doar 80 cm distanta de perete cu usa si fereastra. cimi_tavita cimi_tavita Recent am cumparat o casa intr-o zona rurala. Casa a fost construita acum mai bine de 30 ani. Fostii proprietari au vandut acum 10 ani o parcela de teren ... (vezi toată discuția)
Exista distanta minima acoperis - gard vecin ? cristina cirstian cristina cirstian Buna ziua ! Vecinul a construit o casa la o distanta de 1 m fata de gardul care ne desparte . Acoperisul este la o distanta de 20 cm fata de gard . Ok . Acum ... (vezi toată discuția)