Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Participare program de pregătire profesionala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Participare program de pregătire profesionala ...

Buna ziua,
Participarea la un program de pregătire profesionala implica încheierea unui act adițional la CIM.
In cazul în care programul de pregătire profesionala este gratuit, mai încheiem act adițional la CIM?
Salariatul poate absenta nemotivat de la curs.
Mulțumesc anticipat!
parasutism, utilizator
Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.