avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Participare program de pregătire profesionala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Participare program de pregătire profesionala ...

Buna ziua,
Participarea la un program de pregătire profesionala implica încheierea unui act adițional la CIM.
In cazul în care programul de pregătire profesionala este gratuit, mai încheiem act adițional la CIM?
Salariatul poate absenta nemotivat de la curs.
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Vineri, 10 Septembrie 2021
parasutism, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:43, 10 Septembrie 2021
Modalitatea concretă de formare profesională, drepturile şi obligaţiile părţilor, durata formării profesionale, precum şi orice alte aspecte legate de formarea profesională, inclusiv obligaţiile contractuale ale salariatului în raport cu angajatorul care a suportat cheltuielile ocazionate de formarea profesională, se stabilesc prin acordul părţilor şi fac obiectul unor acte adiţionale la contractele individuale de muncă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu formare profesionala cu cim pe perioada determinata timcyke timcyke M-ar interesa daca pot sa solicit concediu de formare profesionala daca am cim pe perioada determinata, avand in vedere prevederea Codului muncii ca angajatul ... (vezi toată discuția)
Clauza contractuala in urma unui curs CiobanuAlexandru01 CiobanuAlexandru01 Buna ziua, In urma cu 2 luni m-am angajat la o firma ca si Ing. CNC, in urma discutiilor la interviu mi s-a spus ca o sa beneficiez de formare profesionala ... (vezi toată discuția)
Contract de munca lyly64 lyly64 Buna seara, va rog in actul aditional la CIM pivind cursul de formare profesional pe care il urmez, trebuie sa fie trecuta si valoarea cursului pe care il ... (vezi toată discuția)