Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Va solicit ajutorul în următoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Va solicit ajutorul în următoarea problema: o persoana ...

Buna ziua!
Va solicit ajutorul în următoarea problema: o persoana moștenește in timpul căsătoriei, după decesul părinților, printr-o sentință civilă, o casa. Soțul moștenitoarei nu este trecut în acea sentința. Ei doresc sa faca un act cu uzufruct viager unei alte persoane deoarece nu au copii, pentru a avea grija de bătrânețile lor. Cum pot proceda ei că în acel act sa fie trecuți ambii soți? Va mulțumesc!
În primul rand, soțul nici nu avea ce sa caute în acea sentința civila, pentru ca bunurile dobândite prin moștenire sunt bunuri proprii.
În al doilea rand, se poate încheia un contract de donație cu rezerva uzufructului viager pentru soția proprietar și în același contract sa constituie un drept de uzufruct viager și în favoarea soțului.