avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Ma numesc Melania V , sunt angajata la o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Ma numesc Melania V , sunt angajata la o companie ...

Buna ziua,
Ma numesc Melania V , sunt angajata la o companie X. Am concediu medical cod 14 din iulie anul acesta, neoplasm.
Un an sau un an jumatate pot avea medical cu acest cod. Nu stiu exact. Multumesc

Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2021
melaniavasilescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 09:02, 15 Septembrie 2021
Buna ziua,
Art. 13 din OUG 158/2005
(3) Durata de acordare a concediului și a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă este mai mare în cazul unor boli speciale și pentru unele tipuri de arsuri care se stabilesc prin normele de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență, inclusiv pentru perioada de recuperare, și se diferențiază după cum urmează:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Națională de Asigurări de Sănătate, denumită în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sănătății;
b) un an și 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru SIDA și neoplazii, în funcție de stadiul bolii;


Multa sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aviz medic expert cm cod 14 margareta2 margareta2 Buna ziua! Puteti, va rog, sa-mi spuneti, in prezent, dupa cate zile de concediu medical cu codul de indemnizatie 14, trebuie avizul medicului expert? (vezi toată discuția)
Concediu medical cameliachivereanu cameliachivereanu Buna ziua! O persoana diagnosticata cu neoplasm , (cancer) mamar, fiind operata, face chimioterapie si radioterapie, cate zile de concediu medical are ... (vezi toată discuția)