Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua, Ma numesc Melania V , sunt angajata la o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua, Ma numesc Melania V , sunt angajata la o companie ...

Buna ziua,
Ma numesc Melania V , sunt angajata la o companie X. Am concediu medical cod 14 din iulie anul acesta, neoplasm.
Un an sau un an jumatate pot avea medical cu acest cod. Nu stiu exact. Multumesc

melaniavasilescu, utilizator
Buna ziua,
Art. 13 din OUG 158/2005
(3) Durata de acordare a concediului și a indemnizației pentru incapacitate temporară de muncă este mai mare în cazul unor boli speciale și pentru unele tipuri de arsuri care se stabilesc prin normele de aplicare a prezentei ordonanțe de urgență, inclusiv pentru perioada de recuperare, și se diferențiază după cum urmează:
a) un an, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru unele boli cardiovasculare, stabilite de Casa Națională de Asigurări de Sănătate, denumită în continuare CNAS, cu acordul Ministerului Sănătății;
b) un an și 6 luni, în intervalul ultimilor 2 ani, pentru SIDA și neoplazii, în funcție de stadiul bolii;

Multa sanatate.