Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie La Cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie La Cerere

Buna Seara!

Am si eu o rugaminte la adresa Dumneavoastra si as dori daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cu o problema!

Sunt nascut la data de 22.09.1953, am lucrat in 1970 ca muncitor 7 luni si 3 zile in grupa II de munca 100% , iar din 18.03.1972 lucrez ca, Conducator Auto fara intrerupere pana`n 2010 !

As dori sa stiu si eu cand pot sa ies la pensie la cerere deoarece unde am fost de m`am interesat mi`au dat acelas an si la pensia normala si la pensia anticipata/la cerere!

Va Multumesc Anticipat!
SoLoAlin, utilizator
Toate categoriile de pensie se acorda la cerere. :) Acestea sunt: pensia pentru limita de varsta, pensia anticipata, pensia anticipata partiala, pensia de invaliditate si pensia de urmas.

Din mesajul dvs. rezulta ca lucrati de la 18 ani, respectiv din 1971 pana in prezent. Armata n-ati facut? Stagiul realizat in grupa II de munca este foarte mic, deci nu conteaza nici in privinta stagiului de cotizare (trebuia sa aveti minim 1 an), nici in privinta varstei standard de pensionare (trebuia sa aveti minim 6 ani).

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta in 2018, respectiv la implinirea varstei de 65 de ani.

Intrucat ati realizat stagiul de cotizare de 35 de ani, puteti beneficia de pensie anticipata partiala in 2013, respectiv la implinirea varstei de 60 de ani.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

:offtopic: Va rog sa nu va mai editati mesajul dupa ce ati primit raspuns, voi fi nevoita sa sterg intreg topicul.
Va multumesc!
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Am dreptul la 5 ani de grupa in toti acesti ani! Stagiul militar l`am indeplinit in `73- `74, 1 an si 4 luni!
Interventie moderator

Va rog sa cititi Regulamentul de postare, in forum nu se posteaza mai multe topicuri si nici mesaje consecutive.
In functie de datele din primul mesaj, ati primit un raspuns. Modificarea ulterioara a acestor date arata cat de mult pretuiti munca altora. Va rog sa folositi functia "editeaza" pentru ca mesajul dvs. sa aiba continutul initial. De asemenea, scrieti in continuarea interventiei mele in ce perioada ati lucrat in grupa II de munca.

Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1972 - 2002 din care 1 an si 4 luni am fost in armata!
Ref. stagiu:
-potrivit primului mesaj, inainte de editare, lucrati din 1971;
-dupa ce v-am raspuns, ati editat mesajul si ati scris ca lucrati din 1970;
-in cel de-al treilea mesaj ati scris ca lucrati din 1972.

Ref. stagiu total de cotizare:
-potrivit primului mesaj, inainte de editare, vechimea totala in munca este 1971-2010;
-ati editat mesajul si ati scris ca vechimea totala este 1970-2010;
-in cel de-al treilea mesaj ati scris "1972-2002". Ce reprezinta aceasta perioada? Nu poate fi perioada lucrata in grupa II de munca, intrucat aceea este de 7 luni sau de 5 ani, dupa cum rezulta de mai jos.

Ref. grupa II de munca:
-in primul mesaj ati scris ca ati lucrat in grupa II 7 luni si 3 zile;
-in cel de-al doilea mesaj ati scris ca "aveti dreptul" la o perioada de 5 ani in grupa II de munca.

Daca doriti un raspuns serios, va rog sa prezentati date credibile si coerente. Daca ati scris doar asa, ca sa scrieti pe un forum, ati gresit forumul. Avocatnet.ro nu este forumul potrivit.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea