avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie La Cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie La Cerere

Buna Seara!

Am si eu o rugaminte la adresa Dumneavoastra si as dori daca se poate sa ma lamuriti si pe mine cu o problema!

Sunt nascut la data de 22.09.1953, am lucrat in 1970 ca muncitor 7 luni si 3 zile in grupa II de munca 100% , iar din 18.03.1972 lucrez ca, Conducator Auto fara intrerupere pana`n 2010 !

As dori sa stiu si eu cand pot sa ies la pensie la cerere deoarece unde am fost de m`am interesat mi`au dat acelas an si la pensia normala si la pensia anticipata/la cerere!

Va Multumesc Anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Ianuarie 2010
SoLoAlin, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:47, 10 Ianuarie 2010
SoLoAlin:
Pentru a primi un raspuns corect din partea noastra va rugam sa prezentati si dvs., corect, urmatoarele date:
- data nasterii;
- stagiul de cotizare (vechimea in munca), in ani/luni/zile, din care in gr. a II-a de munca (conditii deosebite), in ani/luni/zile:
- perioade asimilate stagiului de cotizare, in ani/luni/zile (armata, facultate).
Aceste date le luati din carnetul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie anticipata. Popa Cornel Popa Cornel Buna ziua, ma numesc Popa Corneliu si as vrea sa stiu si eu daca am dreptul de a avea pensie anticipata si daca as putea-o obtine anul acesta sau data cea mai ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? ContSters224733 ContSters224733 Buna ziua va rog sa imi spuneti la ce varsta pot depune dosarul de pensie? se va reduce varsta de pensionare daca am lucrat in grupa 2? Va detailez vechimea ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare ady_3 ady_3 Am o intrebare cu privire la varsta de pensionare : lucrez la Metrou, am 30 de ani de grupa speciala, implinesc anul acesta 50 ani, la ce varsta ma pot ... (vezi toată discuția)