Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Blocare incheiere intabulare, apartament cumparat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Blocare incheiere intabulare, apartament cumparat in rate in 1991

Se da urmatoarea situatie. Se vinde un apartament in provincie in orasul Corabia, Jud. Olt. La intocmirea actelor se descopera faptul ca nu exista carte funciara, ci doar cadastru. Se fac demersurile pentru incheierea intabularii si cartea funciara. Aici incept problemele. Apartamentul a fost achizitionat in 1991, prin ipoteca, prin intermediul S.C. Corapet S.A. ipoteca pe o perioada de 3 ani de zile. S-a platit avans, pentru care s-a emis chitanta, iar restul ratelor au fost achitate de catre societatea mai sus mentionata, oprite/trase direct din salariu pe statul de plata cum se proceda in acele vremuri. In anul 1995 s-a achitat ultima rata, si sa procedat la intocmirea actelor, "Titlu de proprietate". Acum in anul 2021, ajungand la urbanism, pentru a face posibila incheierea intabularii, angajatii/responsabilii, sustin ca apartamentul nu a fost achitat complet, ca ultima chitanta nu reprezinta o dovada de achitare integrala a apartamentului (comic, pentru ca pe chitanta este trecuta doar suma platita, dar fara mentiunea ca la data aceea mai raman de plata 0 lei, ceea ce mi se pare aberant, atata timp cat nu a fost specificat nici faptul ca mai sunt de plata X lei) ceea ce blocheaza incheierea intabularii. Ce optiuni am, cum pot obtine situatia platii ratelor din arhiva celor de la urbanism, ce pot face in situatia asta ? Orice sfat este bine venit si va multumesc tuturor pentru timpul acordat acestei intrebari.
IulianVdV86, utilizator
cat e contravaloarea ratelor? la valoarea de atunci, ar trebui sa fie o suma simbolica in echivalent RON. incercati sa achitati daca nu e un capat de tara.