Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Poate un SRL sa investeasca in fonduri mutuale?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Poate un SRL sa investeasca in fonduri mutuale?

Contabilul imi zice ca nu stie cum ar putea inregistra dpdv contabil aceasta operatiune, prin urmare va rog sa-mi spuneti daca este intr-adevar ceva complicat sau nu. Eventual poate aveti vreun link catre un ghid. Multumesc anticipat.
Da, poate un SRL sa investeasca in fonduri mutuale cumparate de pe la banci dar si la Bursa de valori Bucuresti in actiuni cumparate prin intermediul unui broker autorizat.
Detalii cat si ce acte cere banca, aflati de la ghiseu pentru cumparare de unuitati de la fonduri mutuale.
Este o operatie contabila complicata?
Nu. Iar pe dumneavoastra ar trebui sa va intereseze daca e convenabil din punct de vedere al castigului. Restul e treaba contabilului.