Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Motor defect ,agent vanzari,lichidare !
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Motor defect ,agent vanzari,lichidare !

Buna ziua ,numele meu este Theodor și va rog dacă ma puteți ajuta in legătura cu o problema ,Sunt angajat la o firma pe postul de agent de vanzari .Mi am
Depus demisia iar in ultima zi de preaviz sa stricat motorul mașinii pe care o conduceam (Menționez faptul ca masina consuma ulei ,la îndrumările celor de la firma achiziționăm si completam 1 l de ulei la 2 luni ,pot face dovada prin facturile care le făceam pe numele firmei la care lucrez când achiziționăm uleiul!Banuiesc ca masina a rămas fără ulei neaprinzandu-se nici un martor in bord si motor sa stricat ) Acum administratorul firmei spune ca nu voi mai primi lichidarea deoarece aceasta va contribui la înlocuirea motorului.Este normal așa ceva ?!

Va mulțumesc pentru eventualele răspunsuri .O zi minunata !
Nu, nu e normal / legal. Codul muncii

Art. 169. [reţinerile din salariu]
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Poate a zis doar ca să vă șicaneze.

Puteți citi aici când trebuie să vă primiți banii:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

sau aici ce puteți face dacă nu vă plătește:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Emilika40 a scris:

Nu, nu e normal / legal. Codul muncii

Art. 169. [reţinerile din salariu]
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

Poate a zis doar ca să vă șicaneze.

Puteți citi aici când trebuie să vă primiți banii:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

sau aici ce puteți face dacă nu vă plătește:
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Mulțumesc pentru timpul acordat!

Va trebui astăzi sa merg la birouri sa facem proces verbal pentru predare primire la tableta telefon și masina ,trebuie sa fiu atent la ceva in mod special la completarea acestora ?La ce tine de masina ?
Trebuie să fiți atent la tot :) Să citiți rând cu rând și să nu semnați dacă PV-urile nu corespund realității sau dacă aveți îndoieli. Reveniți pe forum dacă ceva nu e în regulă, e greu de anticipat orice posibilă situație. E mai simplu de răspuns la ceva concret.

Indiferent de ce scrie în PV, salariul trebuie să vi-l dea.
Succes!

Emilika40 a scris:

Trebuie să fiți atent la tot :) Să citiți rând cu rând și să nu semnați dacă PV-urile nu corespund realității sau dacă aveți îndoieli. Reveniți pe forum dacă ceva nu e în regulă, e greu de anticipat orice posibilă situație. E mai simplu de răspuns la ceva concret.

Indiferent de ce scrie în PV, salariul trebuie să vi-l dea.
Succes!

Va mulțumesc ,multă sănătate !
Eu stiam ca o mașină ( mai ales dacă consumă ulei) trebuie să primească ulei in funcție de km. parcurși , nicidecum funcție de zilele ( două luni! ?) când poate merge mii de km.