Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fals informatic Cont fals Facebook Buna ziua! In urma ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fals informatic Cont fals Facebook Buna ziua! In urma unei relatii ...

Fals informatic
Cont fals Facebook

Buna ziua!
In urma unei relatii extraconjugale cu un barbat casatorit, am fost contactata de asa zisa lui sotie printr-un mesaj de amenintare si santaj de pe o pagina de Facebook, pagina creata cu numele si prenumele sotiei cu poza de profil a sotiei cu sotul.Ulterior, am aflat ca este vorba despre ex amanta celui cu care am avut o relatie, care si a recunoscut fapta motivand ca a suferit din cauza lui si ca a scris mai multor persoane, tot in numele sotiei.
L am instiintat despre aceste mesaje, punandu i in vedere ca voi face o plangere penala in acest sens.Folosind manipularea si santajul emotional, m a determinat sa renunt.
Acum m-am razgandit si vreau sa depun plangere. As dori sa stiu daca el poate fi tras la raspundere pentru tainuire!
Multumesc
Da, se poate, dar doar daca se poate dovedi ca el a avut cunostinta de existenta acelui cont fals si de ceea ce se petrecea cu acel cont fals, ceea ce, totusi, e prea putin probabil. Din propria mea experienta cu santajul, hate-ul si hartuirea online, dureaza atat de mult timp pana se poate face ceva in mod legal, incat aproape nu merita cheltuiala si timpul. Cel mai bine ar fi sa gasiti un avocat care se ocupa de hartuirea online, dar e cam greu de gasit...
Da, a avut cunostinta de acel cont! in plus am conversatia in care el ma roaga sa nu o denunt si am si conversatia cu cea care si a recunoscut fapta, trimitandu-mi poze cu ei doi din vremea cand aveau o relatie.

Lucia Flaviana Mironese a scris:

Da, se poate, dar doar daca se poate dovedi ca el a avut cunostinta de existenta acelui cont fals si de ceea ce se petrecea cu acel cont fals, ceea ce, totusi, e prea putin probabil. Din propria mea experienta cu santajul, hate-ul si hartuirea online, dureaza atat de mult timp pana se poate face ceva in mod legal, incat aproape nu merita cheltuiala si timpul. Cel mai bine ar fi sa gasiti un avocat care se ocupa de hartuirea online, dar e cam greu de gasit...

Anonim 79, utilizator