Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nu sint trecut in Revisal, (extrasul din Revisal, este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nu sint trecut in Revisal, (extrasul din Revisal, este "alb ca ...

Nu sint trecut in Revisal, (extrasul din Revisal, este "alb ca zapada") in schimb angajatorul depune declaratia 112. Nu am CIM dar statul roman imi acorda un sprijin financiar de 470 euro brut, din partea angajatorului primesc doar binecuvintari. Este normala atitudinea angajatorului? Sint preot al BOR pentru diaspora. Multumesc.
Statutul BOR vorbeste despre contractul individual de munca doar in art 119 alin. (5) : În cazul în care un cadru didactic, cleric sau laic, dintre cei care predau disciplina Religie, săvârşeşte abateri de la doctrina şi morala Bisericii, în urma cercetării, chiriarhul îi poate retrage acordul de a preda religia, fapt care duce la desfacerea contractului individual de muncă. Această dispoziţie este comună şi pentru personalul didactic din unităţile de învăţământ preuniversitar, universitar teologic şi confesional.

Preoții și diaconii sunt numiți la parohie de chiriarh, întro ședință a Permanenței Consiliului eparhial, cu respectarea prevederilor statutare și regulamentare bisericești. ... in speta,numirea se face in baza unei decizii si nu a unui c.i.m.

La începerea activității pastorale în unitatea pentru care a fost numit, personalul bisericesc primește din partea chiriarhului o decizie prin care se reglementează drepturile și îndatoririle ce-i vor reveni.