Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Onorariu avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Onorariu avocat

Buna seara! As dori sa stiu daca este normal ca avocatul care ma reprezinta sa imi solicite un nou onorariu pt a ma reprezenta in urma unui apel in cazul in care procesul a fost trimis spre rejudecare! Mentionez ca si la primul apel am avut acelasi avocat si i-am achitat onorariul pt primul apel! De asemenea ,mentionez ca pe fond, la rejudecare ,nu mi-a cerut alt onorariu dar acum doreste sa incheiem un alt contract cu alt onorariu! Multumesc!
Fghjkkk, utilizator
Depinde cum v-ati inteles, dar de principiu, e normal.
Dupa mine, este foarte normal sa achitati onorariul suplimentar. Daca dosarul este in rejudecare, intors din apel, imi dau seama ca a durat ceva vreme, destul de mult (spuneti-ne dvs cat a durat). Probabil ca onorariul a fost convenit pentru un ciclu procesual si probabil ca trebuia sa vi se solicite alt onorariu inca de la rejudecarea in fond, insa din bun simt avocatul dvs nu a facut-o. Insa, ganditi-va si dvs, ca sunt procese care dureaza 3-4-5 ani, nu poti sa mergi in baza unui onoarariu atata vreme, se mai regleaza si pe parcurs.
Nu va ofensati, asta este doar o opinie! Bafta!