Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Unde gasesc reglementari cu privire la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Unde gasesc reglementari cu privire la montarea semenlor ...

Buna ziua. Unde gasesc reglementari cu privire la montarea semenlor de circulatie ( trecere de pietoni, drum cu prioritate etc ) in localitate pe un sector de drum/intersectie.Ma intereseaza distanta la care trebuie montate semnele fata de pamant.
Multumesc anticipat
victor1986, utilizator
Semnele de circulatie se monteaza de catre politie impreuna cu primaria in locuri accesibile/ vizibile, in unghiul de vedere al conducatorului auto asezat in scaun, respectiv al pietonului mergand.
Sunt situatii in care, din cauza vizibilitatii, semnele de circulatie se planteaza pe pomi aflati pe marginea drumului, nu neaparat pe suport metalic.
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]