Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren intravilan - Cadastru vechi - eTerra
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren intravilan - Cadastru vechi - eTerra

Buna ziua,

Intentionez sa cumpar un teren intravilan. Am obtinut de la proprietar numarul cadastral pentru a-l verifica in sistemul de evidenta eterra, insa nu se gaseste, fiind un numar vechi.

Pentru procesul de vanzare-cumparare, imi puteti spune daca exista vreo conditie sa fie introdus si in sistemul acesta de evidenta?

Multumesc!
Nu, il puteti cumpara chiar daca nu apare in geoportal. Are un numar cadastral vechi si/sau cartea funciara nu a fost convertita in format digital. Oricum ar fi, puteti cumpara terenul. Daca schitele cadastrale sunt foarte vechi va asumati, totusi, riscul inexactitatii acestora, respectiv faptul ca puteti pierde o suprafata din teren daca va suprapuneti cu alti vecini care au documentatia actualizata sau ca terenul pe care il cumparati va putea fi repozitionat. Ca masura de preacautie, ar fi util sa solicitati vanzatorului sa isi actualizeze documentatia cadastrala, cu o cheltuiala mica evitati niste pierderi destul de mari pe viitor.
Multumesc mult pentru raspuns! Fix asta ne dorim, sa fie actualizat, pentru a fi siguri ca e totul in regula. O zi buna!