Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , ...

Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , am lucrat un an jumate în Anglia cu contract de munca , la serv ,am avut fără plata în aceasta perioada ! Întrebarea mea este, dacă ma încadrez și pot sa ies la pensie mai devreme , fără sa fiu penalizata? Și dacă perioada fără plată se adaugă la vechime?
1. Concediile fara plata se scad din vechimea in munca.

2. Pensionare la limita de virsta dupa Iulie 2030, varsta standard de pensionare de 63 ani ;

Pensionare anticipata dupa Iulie 2025, varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata partiala dupa Iulie 2025, varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

3. Intrebati la CNPP, daca la calculul stagiului va intra si perioada din Anglia, mai ales daca a fost prestata inainte de iesirea din Brexit.