avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , ...

Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , am lucrat un an jumate în Anglia cu contract de munca , la serv ,am avut fără plata în aceasta perioada ! Întrebarea mea este, dacă ma încadrez și pot sa ies la pensie mai devreme , fără sa fiu penalizata? Și dacă perioada fără plată se adaugă la vechime?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:31, 27 Septembrie 2021
1. Concediile fara plata se scad din vechimea in munca.

2. Pensionare la limita de virsta dupa Iulie 2030, varsta standard de pensionare de 63 ani ;

Pensionare anticipata dupa Iulie 2025, varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Pensionare anticipata partiala dupa Iulie 2025, varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

3. Intrebati la CNPP, daca la calculul stagiului va intra si perioada din Anglia, mai ales daca a fost prestata inainte de iesirea din Brexit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua la 27 de ani vechime, vârsta de 55 de ani as putea ... Vdorina67@yahoo.com Vdorina67@yahoo.com Bună ziua la27 de ani vechime ,vîrsta de 55de ani as putea sa ies anticipat la pensie ,născută in 1967 24 iulie, va mulțumesc frumos. (vezi toată discuția)
La ce vîrsta pot ieși la pensie mai devreme fără sa fiu penalizate? Mariana.marinescu0 Mariana.marinescu0 Sunt născută 1967 am 52 d2 ani 36 de munca dintre care 10 ani de grupa două! Ca sa pot ieși mai devreme fără penalizare! La ce vîrstă (vezi toată discuția)
Calcul pensie-ani lucrati, concediu medical, somaj, concediu crestere copil copilarosul copilarosul Buna ziua! Va rog sa imi spuneti cum se face calculul pt iesirea la pensie tinind cont de faptul ca sunt femeie, nascuta la data de 20.09.1967, angajata din ... (vezi toată discuția)