avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stiu ca exista o ordonanta de guvern care da ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stiu ca exista o ordonanta de guvern care da posibilitatea sa ...

Stiu ca exista o ordonanta de guvern care da posibilitatea sa cumperi ani vechime pentru pensionare. Daca imi cumpar 2 ani vechime, varsta de pensionare se reduce cu 2 ani? Exemplu, la varsta de 58 de ani pot sa ma pensionez anticipat. Daca cumpar 2 ani pot sa ma pensionez la 56 de ani?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:06, 25 Ianuarie 2021
Pentru a sti cand veti putea iesi la pensie , precizati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare
- stagiu de cotizare in grupe de munca/conditii deosebite sau speciale de munca.
Cumpararea vechimii in munca se face doar in vederea deschiderii dreprurilor la pensie de limita de varsta.
22.06.1967 data nasterii, stagiul complet de cotizare=31 ani

Cornel Vasile a scris:

Pentru a sti cand veti putea iesi la pensie , precizati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare
- stagiu de cotizare in grupe de munca/conditii deosebite sau speciale de munca.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
- pensionare la limita de varsta : la varsta standard de pensionare de 63 ani - iunie 2030;

- pensionare anticipata: la varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

- pensionare anticipata partiala : la varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , ... Mariana.marinescu0 Mariana.marinescu0 Bună ziua! .sunt nascută pe 29 mai 1967 ,muncesc de 1983 , am lucrat un an jumate în Anglia cu contract de munca , la serv ,am avut fără plata în ... (vezi toată discuția)
Data pensionare tuilleries tuilleries Buna ziua! Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: conform ultimelor reglementari in vigoare, as dori sa stiu cand pot iesi la pensie la limita de ... (vezi toată discuția)
Cumparare vechime Noua Noua Am lucrat din 1990 pana in luna Martie 2016 ,cand mi-am dat demisia. Pt.a indeplini stagiul complet imi mai trebuiesc 5 ani. Avand in vedere faptul ca nu am ... (vezi toată discuția)