Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stiu ca exista o ordonanta de guvern care da ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stiu ca exista o ordonanta de guvern care da posibilitatea sa ...

Stiu ca exista o ordonanta de guvern care da posibilitatea sa cumperi ani vechime pentru pensionare. Daca imi cumpar 2 ani vechime, varsta de pensionare se reduce cu 2 ani? Exemplu, la varsta de 58 de ani pot sa ma pensionez anticipat. Daca cumpar 2 ani pot sa ma pensionez la 56 de ani?
Pentru a sti cand veti putea iesi la pensie , precizati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare
- stagiu de cotizare in grupe de munca/conditii deosebite sau speciale de munca.
Cumpararea vechimii in munca se face doar in vederea deschiderii dreprurilor la pensie de limita de varsta.
22.06.1967 data nasterii, stagiul complet de cotizare=31 ani

Cornel Vasile a scris:

Pentru a sti cand veti putea iesi la pensie , precizati :
- data de nastere
- stagiul complet de cotizare
- stagiu de cotizare in grupe de munca/conditii deosebite sau speciale de munca.

- pensionare la limita de varsta : la varsta standard de pensionare de 63 ani - iunie 2030;

- pensionare anticipata: la varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

- pensionare anticipata partiala : la varsta de 58 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.