Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Intermediere credite bancare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Intermediere credite bancare

O societate comerciala de intermediere credite bancare se poate constitui sub forma unui SRL cu capital minim (200) sau exista o alta reglementare in domeniu? Codul CAEN este 6713?
Va multumesc anticipat....in cazul unui raspuns #-o
legea 58/1998 republicata. acolo vei gasi raspunsul.
procedura este complicata.
capitalul initial este stabilit de BNR prin reglementari, fara a putea fi mai mic de 5 milioane euro ( echivalent in lei)
Multumesc pentru raspuns....dar din informatiile pe care le detin procedura era asemanatoare ca pentru orice SRL....pentru a fi mai explicita...doresc sa inchei contrcate de comisin cu diferite unitati bancare prin care eu doar sa le prezint viitorior clienti ofertele de creditate ale bancilor respective, urmand ca viitorul contract de creditare sa se incheie direct intre banca vi clientul gasit de societatea mea...
Nu cred ca este nevoie de un capital minim, intrucat nu poate fi vorba de "intermediere financiara" - activitate care presupune atragerea si plasarea de fonduri in cont propriu, din cate stiu (codul CAEN este, deci, altul). Ceea ce doresti, cred ca se incadreaza in grupa de servicii, poate consultanta!
Ulterior plasarii acestui mesaj am primit si alte informatii conform carora aceasta activitate poate fi desfasurata sub un cod de consultanta (7414), forma juridica fiind SRL, iarcapitalul social este de 200, neexistand inca reglementari in aceasta materie.
Multumesc pt informatii!!