Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este nul PV lipsind CNP? Primaria a aplicat amenda pt ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este nul PV lipsind CNP? Primaria a aplicat amenda pt constructie ...

Este nul PV lipsind CNP?
Primaria a aplicat amenda pt constructie fara autorizatie, insa a omis CNP contravenientului. Este automat sanctionat cu nulitatea?
OG 2/2001
art.17
Lipsa uneia dintre mențiunile privind numele și prenumele agentului constatator, numele și prenumele contravenientului, codul numeric personal pentru persoanele care au atribuit un asemenea cod, iar, în cazul persoanei juridice, lipsa denumirii și a sediului acesteia, a faptei săvârșite și a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată și din oficiu.
Pai contravenientul nu era prezent. De unde sa ii ia Primaria CNP?