Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cumparare imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cumparare imobil

Buna ziua ! Ma intereseaza sa cumpar o garsoniera, vreau sa fie in bloc construit nou, in Bucuresti, gen sa apartina unui cartier rezidential. Am gasit cateva oferte, direct de la dezvoltatori, dar am inteles ca inca nu este terminat blocul. Intrebarea mea dupa ce am citit pe net o gramada de chestii este: daca dezvoltatorul va da faliment, nu va mai duce la bun sfarsit terminarea blocului? repet, am citit ca multi dezvoltatori au aceasta problema, sau fac prostii cu actele... cum as putea sa evit aceasta situatie, ce ma sfatuiti si la ce sa fiu atenta? multumesc!
Buna ziua,
Sunt anumite riscuri pe care nu aveti cum sa le evitati. Trebuie sa aveti grija la clauzele contractuale sa nu aiba capcane si sa va informati despre dezvoltator in prealabil.
Sunt riscuri la care va angajati in momentul in care intelegeti sa incheiati contract cu dezvoltatorul de la nepredare bunul imobil la termenul convenit,lipsa calitatii contractual promise,lipsa utilitati,etc