Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Bună seara, In curând voi avea un proces civil ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Bună seara, In curând voi avea un proces civil pentru neplata ...

Bună seara,
In curând voi avea un proces civil pentru neplata salariilor.Exista riscul că pârâtul să refuze să-mi plătească cheltuielile de avocat? Găsisem pe internet o lege,cum dacă pârâtul recunoaște faptele,este exonerat de taxele de judecată.Sau dacă îi cer cheltuielile la finalul procesului,sau după , are dreptul de a refuza? Mulțumesc.
Buna ziua
Paratul va trebui pus in intarziere, pentru ca o eventuala recunoastere sa nu fie exonerat.

Art.454 Cod procedura civila:
Pârâtul care a recunoscut, la primul termen de judecată la care părțile sunt legal citate, pretențiile reclamantului nu va putea fi obligat la plata cheltuielilor de judecată, cu excepția cazului în care, prealabil pornirii procesului, a fost pus în întârziere de către reclamant sau se afla de drept în întârziere.
Da, este bine sa fie notificat mai înainte de a deschide procesul ca sa nu riscati surprize neplăcute.
Este vreo 350 lei o notificare.