Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru în 3 schimburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru în 3 schimburi

Bună ziua,
Lucrez intr-o societate comerciala care are ca obiect de activitate: producție și se lucrează în ture de câte 3 schimburi.( 8, 30 ore/schimb inclusiv pauza de masa de 30 minute)
Cum este corect sa se succeada schimburile: 3,2,1
sau: 1,2,3?
De asemeni, este corect sa se schimbe tura la 2 zile (2 zile schimbul 1,... 2 zile schimbul 2,.... 2 zile schimbul 3)?
Va multumesc!

cristinast, utilizator
Potrivit art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Stabilirea programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile o face angajatorul . Nu existao anumita regula ....turele pot fi 1,2,3 sau 3,2,1 etc.

Muncă în schimburi reprezintă orice mod de organizare a programului de lucru, potrivit căruia salariaţii se succed unul pe altul la acelaşi post de muncă, potrivit unui anumit program, inclusiv program rotativ, şi care poate fi de tip continuu sau discontinuu, implicând pentru salariat necesitatea realizării unei activităţi în intervale orare diferite în raport cu o perioadă zilnică sau săptămânală, stabilită prin contractul individual de muncă.
Va mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Potrivit art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Stabilirea programului de munca si a modului de repartizare a acestuia pe zile o face angajatorul . Nu existao anumita regula ....turele pot fi 1,2,3 sau 3,2,1 etc.

Muncă în schimburi reprezintă orice mod de organizare a programului de lucru, potrivit căruia salariaţii se succed unul pe altul la acelaşi post de muncă, potrivit unui anumit program, inclusiv program rotativ, şi care poate fi de tip continuu sau discontinuu, implicând pentru salariat necesitatea realizării unei activităţi în intervale orare diferite în raport cu o perioadă zilnică sau săptămânală, stabilită prin contractul individual de muncă.