Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum trebuie să formulez acțiunea pt cererea de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum trebuie să formulez acțiunea pt cererea de evacuare a concubinului ...

Cum trebuie să formulez acțiunea pt cererea de evacuare a concubinului deoarece mi-a fost respinsa PT că nu am știut să mă exprim în termenii judecătorești adică el numai stă la mine cu mn în imobilul proprietatea personală dar are adresa mea pt că a fost luat în spațiu?
Art. 62 din Normele Metodologice din 2021 de aplicare unitară a dispoziţiilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 97/2005 privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români:
(1) În situaţia în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că o persoană fizică, ce are înscris în actul de identitate domiciliul sau reşedinţa la adresa imobilului proprietatea sa, nu mai locuieşte la această adresă, se solicită efectuarea de verificări în teren de către structura teritorială a Poliţiei Române.
(2) În cazul în care se constată că persoana fizică în cauză nu mai locuieşte la adresa declarată ca domiciliu, lucrătorul de la S.P.C.E.P. efectuează menţiuni în R.N.E.P. cu privire la încetarea valabilităţii menţiunii privind domiciliul, astfel încât aceste date să reprezinte date de istoric, în sensul prevăzut de dispoziţiile art. 10 alin. (4).

Dacă nu mai domiciliază fizic la imobilul în cauză, nu trebuie să formulați acțiune în evacuare, ci trebuie să sesizați personalul S.P.C.E.P.
Va adresați unui avocat pt a va formula macar acțiunea dacă nu va permiteți să vă angajați pt tot procesul.Trebuie indicat temei de drept propuse probe de unde să ghicim ce ati scris dvs acolo si ce a inteles judecătorul.In cazul in care nu locuiește cu dvs aveti procedura prezentată în răspunsul anterior.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat