Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Exista o lege care te poate obliga să-ți schimbi ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Exista o lege care te poate obliga să-ți schimbi buletinul ...

Exista o lege care te poate obliga să-ți schimbi buletinul după ce ai vândut imobilul care reprezinta
adresa din buletin
Cristi g 111, utilizator
Conform art. 18 din OUG 97/2005 ]n termen de 15 zile de la schimbarea domiciliului, sunteți obligat să solicitați emiterea unui act de identitate nou.

Totodată, conform art. 62 din HG 295/2021, în situația în care proprietarul unui imobil sesizează, în scris, personalul S.P.C.E.P. cu privire la faptul că fostul proprietar are înscris în actul de identitate domiciliul sau reședința la adresa imobilului proprietatea sa, lucrătorul de la S.P.C.E.P. efectuează mențiuni în R.N.E.P. cu privire la încetarea valabilității mențiunii privind domiciliul, astfel încât aceste date să reprezinte date de istoric .

Atenție, însă : anularea mențiunii de domiciliu presupune totodată și anularea actului de identitate, așa că vă puteți trezi fără documente de identitate valabile !