avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Pensionara pentru limita de varsta, pot ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Pensionara pentru limita de varsta, pot opta pentru ...

Buna ziua,
Pensionara pentru limita de varsta, pot opta pentru a primi pensia sotului decedat deoarece pensia mea este mai mica si nu pot sa ma descurc fara ajutor ? Sotul a decedat recent si casnicia noastra a durat 47 ani.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:22, 8 Octombrie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La alegere:
1)Pensia proprie
2)Pensia de urmas de 50% din cea a sustinatorului(decedatului).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat si cum obtine sotia/sotul supravietuitor, pensie de urmas? stef_56 stef_56 1. mama mea este in situatia de a primi acel ajutor social de 400 lei 2. tata este pensionar al ministerului de interne 3. tata are 90 de ani , iar mama 82 ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas luiza44 luiza44 SOTUL A DECEDAT IN URMA UNEI BOLI ACUM 5 ANI, AM FOST CASATORITI TIMP DE 25 ANI ,EU LUCRAM ATUNCI SI AM PRIMIT PENSIE DE URMAS DOAR 6 LUNI DE CE? ASA E LEGEA ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas condria dumitru condria dumitru in cazul in care sotul decedat a avut pensie de invaliditate,sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas?Daca da care va fi cuantumul ... (vezi toată discuția)