Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Eu in calitate de mama proprietar al unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Eu in calitate de mama proprietar al unui teren și ...

Buna ziua ! Eu in calitate de mama proprietar al unui teren și casa dau voie unuia din fii sa-și construiască casa lui pe terenul meu ! Dar fiul vrea sa fie trecut ca proprietar pe actele casei cu soția lui ,deci sa fie proprietari ai casei construie împreuna cu situa lui ! Întrebare : poate fi proprietar pe casa dacă terenul este pe numele meu ? El dorește sa ii vina toate utilitățile pe numele lui ! Nu știu dacă m am făcut înțeleasă ,dar va multumesc anticipat pt răspuns !
Daca aveti terenul intabulat si sunteti de acord sa constituiti in favoarea fiului si a sotiei un drept de superficie in scopul edificarii unei constructii, da, este posibil.