avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligație vânzare imobil la divorț
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligație vânzare imobil la divorț

Am împreună cu soția mea o casă, amândoi având cote egale de 1/2.
În cazul unui divorț (dacă eu plec din casă și ea rămâne), pentru a-mi recupera banii investiți, ce pot sa fac?
(să îmi vând cota mea, dar nu știu cine ar cumpara-o..)
O poate obliga legea să vândă și ea, având în vedere ca eu plec și rămân în pagubă?
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Octombrie 2021
alexandrugeorgescu1, utilizator
Pana la partaj nu va puteți vinde cota, pentru ca nu știți cât și care e.
Bunurile comune sunt deținute de soți în devalmasie. Deci sunt comune, dar fără ca fiecare soț sa aibă o cota determinată.
Contactați un avocat și deschideți o acțiune în instanta pentru divorț și partaj, iar în cadrul procesului prezentați dovezile pe care le aveți pentru investițiile dvs.
Să presupunem ca în urma partajului am ieși cu cote egale. Poate facem divorțul la notar și încheiem un partaj voluntar. Mai departe ce se întâmplă, asta as vrea sa știu, în condițiile întrebării de mai sus.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se întâmplă ce conveniti dvs cu soția.
De aceea partajul la notar e "voluntar".
De obicei, unul dintre soți preia bunul și ii achita celuilalt o suta stabilita de comun acord.
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Octombrie 2021
raluk0207, utilizator
Suma de bani corespunzătoare cotei celuilalt, o plătește dacă are de unde, dacă nu în timp...
Întrebam dacă instanta o poate obliga la vânzarea imobilului, în cazul în care nu are de unde achita cota celui care pleacă din imobil.
Nu. Instanta nu poate obliga pe nimeni sa vândă.

Alte discuții în legătură

Cum poate ceda tatăl cota sa din imobil copilului, astfel încât mama să nu-l poată pune în vânzare? Ionela Gabriela Ionela Gabriela Buna ziua! Avem si noi o problema ca sa ii zic asa! Sotul meu, a mai fost casatorit si a divortat in 2013. Cand a divortat, a lasat o pe fosta sotie si copilul ... (vezi toată discuția)
Vanzare cota parte dupa divort Marcu2014 Marcu2014 Buna ziua, Am o intrebare la care sper sa gasesc raspuns. Parintii mei au divortat recent si momentan inca sunt proprietari 50%-50% pe un imobil. Nu se va ... (vezi toată discuția)
Divort tatiana campeanu tatiana campeanu Buna ziua mama si tata au un apartament de 4 camere , actualmente au divortat,mama vrea sa vanda apartamentu,dar tata vrea sa evalueze casa si sa-i dea ... (vezi toată discuția)