avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, am 5 luni de când sunt în Italia, am ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, am 5 luni de când sunt în Italia, am rezidenta ...

Bună ziua, am 5 luni de când sunt în Italia, am rezidenta ,codice fiscal și am muncit în aceasta perioada 2 luni de zile cu contract determina. Întrebarea mea este ,pot beneficia de șomaj?
Daca nu ,care sunt condițiile de acordarea a acestuia. Rog răspunsuri clare și corecte .Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:52, 12 Octombrie 2021
Andreea Teodora a scris:

...... Rog răspunsuri clare și corecte .Mulțumesc.


Răspunsurile primite în acest forum au doar un scop informativ. Nu vi se poate garanta un răspuns complet, corect și de actualitate. Trebuie sa discerneţi singur în ce măsură răspunsurile primite vă pot ajuta în cazul supus dezbaterii.

Indemnizația de șomaj în Italia: condiții de îndeplinit, depunerea cererii și modalitățile de plată
[ link extern ] /

sau

Pentru informaţii suplimentare în domeniul muncii şi asigurărilor sociale puteţi intreba la Biroul Ataşatului pe probleme de muncă şi sociale
Andrei SFÎRLOAGĂ, ataşat pentru probleme de muncă şi sociale
Tel: (+39) 06 806 96 326
E-mail: roma.social1@mae.ro

Mirela VIDEA, ataşat pentru probleme de muncă şi sociale
Tel: (+39) 06 806 96 326
E-mail: roma.social@mae.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am lucrat in italia trei ani si doua luni cu acte in regula am ... craciun12345 craciun12345 am lucrat in italia trei ani sidoua luni cu ate in regula am depus toate documentele necesare si astept de doi ani si opt luni sinimic am depus documentele la ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas in urma unui accident de munca in italia Valik25 Valik25 Fratele meu a decedat in urma unui accident de munca, in Italia, in anul 2009. Fiul sau, atunci in varsta de 15 ani a primit o pensie de urmas, pana in anul I ... (vezi toată discuția)
Somaj cristian1121 cristian1121 am fost licentiat in data de 20-11-2015.Am mers azi la centro per l-impiego si acolo mi-au spus ca daca nu am carte de identitate italiana nu beneficiez de ... (vezi toată discuția)