Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Cum se trec penalizarile in lista de plata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Cum se trec penalizarile in lista de plata ? In lista ...

Buna ziua,
Cum se trec penalizarile in lista de plata ? In lista de plata trebuie sa existe doua rubrici, una cu suma restanta la plata si una cu penalizarile acumulate de persoana respectiva ?
O alta problema, un exemplu: am 100 lei suma restanta, se aplica penalizarea de 3% pe luna (in prima luna) si rezulta 103 lei total de plata. In a doua luna penalizarea se aplica la 103 lei sau la suma initiala de 100 lei ?
Multumesc anticipat !
penalizarile si pot trece pe doua coloane asa cum spuneti, dar pot fi trecute si pe o singura coloana. Penalizarile sun de genul 0,20%/zi, nu pe luna. Penalizarea se aplica la baza, respectiv la cei 100 de lei din exemplu, nu la 103 lei.
Nu este regula referitor la consemnarea sumelor la care au fost aplicate penalizari si penalizarile cuantum efectiv aplicat
se aplica penalizarea de 3% pe luna

De unde ati scos valoarea de 3%??
In cazul asociatiilor de proprietari,legiuitorul in cuprinsul disp L nr 196/2018 a impus cuantum maxim penalitati de 0,2%zi/intarziere-cu posibilitatea ca asociatia de proprietari prin hotararea adunarii generale sa poata dispune inclusiv cuantum mai mic de 0,2%zi intarziere
Legiuitorul a impus aplicarea de penalitati la orice suma cu titlu de restanta neachitata in termenul prevazut,fara ca valoarea penalitatior sa depaseasca suma de baza la care au fost aplicate
Multumesc pt raspuns ! Am dat doar un exemplu 0,1%/zi x 30 zile = 3 % pe luna. Ma interesa doar daca penalizarile trebuie trecute in doua rubrici, una sa cuprinda penalitatea si una suma restanta fara penalizari. Pentru calcul este nevoie si de un registru al penalizarilor cu fiecare proprietar unde se detaliaza la ce suma restanta s-au aplicat penalizarile ?