Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Înștiințare de la parchet rog răspuns
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Înștiințare de la parchet rog răspuns

Buna ziua stimați profesioniști în drept penal!

Speta mea este urmatoarea:
Cu aproximativ 2 ani în urma am avut parte de regretabila circumstanță în care am fost implicat intr-un conflict din care m-am ales cu 2 plangeri prealabile pentru infracțiunea de lovire si alte violente și distrugere, înregistrat la parchetul de pe lângă judecătorie.
Dupa aproximativ 1 an plângerile au fost retrase insa eu nu am primit ordonanta de clasare.
Recent părțile vătămate din dosar mi-au spus ca au primit o înștiințare de la parchetul de pe lângă tribunalul orașului (un alt număr de dosar din anul curent....p
...2021) in care s-a întâmplat faptele menționate mai sus.
Din cate am înțeles înștiințarea este una standard referitoare la comunicarea actelor procedurale in termen de 15 zile.

Eu nu am primit nimic insa.

Poate avea această instiintare primita de catre ei, legătură cu mine sau este alta cauza?
Nu trebuia sa primesc și eu dacă ar fi fost vorba de speta în care am fost implicat ?

IndigoVibe, utilizator
Nu vi se comunica ordonanta de disjungere. Dar daca ar avea treaba cu dvs, va trimit citatie, in noul dosar. Tribunalul nu solutioneaza astfel de cauze de loviri si alte violente, doar sa nu se fi schimbat incadrarea juridica in alta infractiune, de competenta tribunalului, i sa in aceasta ipoteza ar fi pastrat vechiul numar de parchet.

Din cate am înțeles, a sunat la parchet azi și a întrebat ce înseamnă acea înștiințare, fara sa precizeze numărul de dosar si a primit de veste , din cate am înțeles, ca reprezinta închiderea dosarului.
Menționez ca eu cu persoana în cauza ne-am împăcat si am redevenit prieteni de ceva vreme și mi-a cerut o părere juridica, referitor la acea înștiințare.

Mulțumesc mult pentru răspunsuri!

Georgiana Petrov - Cabinet de avocat a scris:

Nu vi se comunica ordonanta de disjungere. Dar daca ar avea treaba cu dvs, va trimit citatie, in noul dosar. Tribunalul nu solutioneaza astfel de cauze de loviri si alte violente, doar sa nu se fi schimbat incadrarea juridica in alta infractiune, de competenta tribunalului, i sa in aceasta ipoteza ar fi pastrat vechiul numar de parchet.

Update
Referitor la discuția anterioară:
Mi-a comunicat una din părți, comunicarea ce reprezenta ordonanța de clasare,dispusă și referatul cu propunerea de clasare întocmit de către organele de cercetare penală, cât și sumele ce trebuie achitate de către persoanele vătămate în vederea închiderii dosarului.
În referatul cu propunerea de clasare sunt menționate toate faptele dar în ordonanța de clasare lipsește o fapta față de una din părțile vătămate.
Ambele părți vătămate, au de achitat cheltuieli judiciare (o suma mica).
Se mai menționează ca referatul cu propunerea organelor de cercetare este legal și temeinic.

Întrebarea mea este urmatoarea:
De ce dosarul a fost preluat și clasat de catre P.T.?
Mulțumesc anticipat!
IndigoVibe, utilizator
As mai adăuga o întrebare în speță detaliată mai jos:

Cand se dispune clasarea, se aproba integral referatul cu propunerea de clasare sau în caz contrar se fac mențiuni specifice, având în vedere ca parchetul a menționat ca lucrarea din dosar si propunerea de clasare este temeinica si legala ?

IndigoVibe a scris:

Update
Referitor la discuția anterioară:
Mi-a comunicat una din părți, comunicarea ce reprezenta ordonanța de clasare,dispusă și referatul cu propunerea de clasare întocmit de către organele de cercetare penală, cât și sumele ce trebuie achitate de către persoanele vătămate în vederea închiderii dosarului.
În referatul cu propunerea de clasare sunt menționate toate faptele dar în ordonanța de clasare lipsește o fapta față de una din părțile vătămate.
Ambele părți vătămate, au de achitat cheltuieli judiciare (o suma mica).
Se mai menționează ca referatul cu propunerea organelor de cercetare este legal și temeinic.

Întrebarea mea este urmatoarea:
De ce dosarul a fost preluat și clasat de catre P.T.?
Mulțumesc anticipat!