Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, De cateva luni imi intra apa in balcon de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, De cateva luni imi intra apa in balcon de pe acoperisul ...

Buna ziua,
De cateva luni imi intra apa in balcon de pe acoperisul blocului. La fiecare ploaie peretii uzi si piscina pe jos. Din luna iunie , tot ma plang administratorului si presedintelui de aceasta problema si imi zic ca stiu de problema ca si venicul de deasupra mea are aceasi problema, dar nu au ce face , deoarece muncitorii sunt ocupati cu alte lucrari . S-a facut luna Octombrie si nimic. Tot cu peretii uzi , mucegai , etc stau. Mai nou de luna trecuta au bagat si fond de reparatii 50lei / ap . Am intrebat ia,r cand am platit intretinerea si la fel, acelasi raspuns , nu au muncitorii timp ca sunt prinsi cu alte lucrari. Acum la fiecare ploaie serioasa trebuie sa fac si reparatii in balcon. Ce as putea face sa ii "oblig" sa faca ceva mai repede, mai ales ca a venit si sezonul ploilor acum. ?
O prima optiune ar fi sa i puneti sa va achite prejudiciul-repararea peretilor.
Stiu ca nu este o optiune viabila dar poate asa, vazand ca trebuie sa scoata bani din buzunar pentru incompetenta/dezinteresul lor vor face ceva...
Sau sa cautati dvs. o firma si sa i puneti in legatura... nu se poate ca, chiar toti muncitorii din tara asta sa fie ocupati....
A verificat cineva gurile de scurgere de apă pe terasă ?
Este posibil ca din cauza mușchilor care se fac la gaura de scurgere să fie obturată scurgerea iar la o ploaie torențială să nu mai facă față și apa se scurge pe fațada blocului .

BEN46 a scris:

A verificat cineva gurile de scurgere de apă pe terasă ?
Este posibil ca din cauza mușchilor care se fac la gaura de scurgere să fie obturată scurgerea iar la o ploaie torențială să nu mai facă față și apa se scurge pe fațada blocului .

Din cate mi-au zis, au venit 2 echipe pentru verificari. Prima , cea cu care colaboreaza ,le-a facut un deviz de 7000 lei, doar ca nu ai oameni disponibili, deoarece au alte lucrari in derulare, iar cea de-a 2 achipa, au facut un deviz de 15000 lei. Si vor sa ii astepte pe primii deoarece sunt mai ieftini.
florin.tavy, utilizator
Atat timp cat factorul generator face parte din partea comuna de condominiu,conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari este raspunzatoare
Pentru solutionare,notificati oficial asociatia de proprietari pentru respectarea si aplicarea neconditionata a dispozitiilor in vigoare care obliga asociatia de proprietari sa asigure starea tehnica a partii comune de condominiu-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pentru eventuala solutionare in instanta aveti obligatia sa faceti dovada prejudiciilor suferite ,respectiv aveti nevoie de fotografii,proces verbal constatare daune